I.
REJESTRY
Na podstawie ZARZĄDZENIA NR 5 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI z dnia 2 lutego 2001 r. w sprawie metod i form pracy kancelaryjnej w Komendzie Głównej Policji, Wyższej Szkole Policji i szkołach policyjnych (Dz. Urz. KGP z dnia 24 kwietnia 2001 r
W każdej jednostce Policji i komórce organizacyjnej są prowadzone następujące centralne rejestry kancelaryjne:
1.rejestr skarg i wniosków,
2.rejestr aktów prawnych kierownika jednostki Policji i kierownika komórki organizacyjnej,
3.rejestr aktów wewnętrznych kierownika jednostki Policji i kierownika komórki organizacyjnej,
4.rejestr wydawanych upoważnień i pełnomocnictw,
5.rejestr teczek dokumentów, dzienników i książek ewidencyjnych.
II.
GŁÓWNE ARCHIWUM POLICJI
Główne Archiwum Policji nadzoruje i koordynuje działalność archiwalną w Policji oraz gromadzi, przechowuje i opracowuje zasób archiwalny Komendy.
Dokumenty udostępniane są zarówno do celów służbowych (sądom, prokuraturom, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Instytutowi Pamięci Narodowej i innym podmiotom), jak i publicystycznych oraz naukowo – badawczych.
W celu uzyskania wglądu do akt Głównego Archiwum Policji należy złożyć pisemny wniosek do Dyrektora Biura ds. Ochrony Informacji Niejawnych i Inspekcji Komendy Głównej Policji.
Podstawa prawną działania Głównego Archiwum Policji jest Zarządzenie nr Zarządzenie nr 45 MSWiA z 20 maja 2008 r. w sprawie postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w archiwach wyodrębnionych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji lub przez niego nadzorowanych.
III.
KRAJOWY SYSTEM INFORMACJI POLICYJNYCH
Biuro Łączności i Informatyki KGP, w celu gromadzenia i przetwarzania informacji, prowadzi podstawowy zbiór informacji policyjnych, zwany KSIP. Składa się on z zapisów elektronicznych dotyczących informacji o zdarzeniach, osobach, podmiotach, miejscach i przedmiotach uzyskanych przez Policję podczas realizacji zadań.
Informacje zgromadzone w PZIP przetwarzane są z zachowaniem przepisów o ochronie danych osobowych oraz ochronie informacji niejawnych
Uzyskiwanie, przetwarzanie i wykorzystywanie przez Policję informacji oraz sposoby zakładania i prowadzenia zbiorów tych informacji reguluje Decyzja nr 167 Komendanta Głównego Policji z dnia 19 marca 2008 r.
KSIP zawiera informację o:
1.sprawcach przestępstw i sposobach ich działania,
2.osobach poszukiwanych przez sądy, prokuratury i Policję,
3.osobach zaginionych,
4.decyzjach administracyjnych odbierających prawo jazdy,
5.osobach notowanych w czasie akcji policyjnych,
6.kierowcach, którzy otrzymali punkty karne za wykroczenia w ruchu drogowym,
7.osobach o nieustalonej tożsamości,
8.niezidentyfikowanych zwłokach.
Podstawa prawną działania AFIS-u jest Decyzja nr 167 Komendanta Głównego Policji z dnia 19 marca 2008 r. w sprawie funkcjonowania zestawu centralnych zbiorów informacyjnych tworzących Krajowy System Informacji Policji.
IV.
KRAJOWE CENTRUM INFORMACJI KRYMINALNYCH
KCIK to ogólnopolski system informacyjny, którego głównym zadaniem jest gromadzenie, analizowanie i przekazywanie instytucjom zajmującym się zwalczaniem przestępczości pełnych i aktualnych informacji mogących mieć decydujące znaczenie w skutecznym wykrywaniu i ściganiu sprawców przestępstw, a także w zapobieganiu przestępczości.
Zgodnie z ustawą o gromadzeniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji kryminalnych w KCIK będą gromadzone informacje o:
a.osobach, przeciwko którym prowadzone jest postępowanie karne, w tym postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe, lub w stosunku do których prowadzone są czynności operacyjno-rozpoznawcze, b.przedmiotach wykorzystanych do popełnienia przestępstwa lub utraconych w związku z przestępstwem,
c.pzedsiębiorcach, spółkach cywilnych, fundacjach, stowarzyszeniach, co do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że zostały wykorzystane w celu popełnienia przestępstwa, zgromadzone w rejestrach prowadzonych na podstawie odrębnych przepisów,
d.numerach rachunków bankowych lub rachunków papierów wartościowych, co do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że zostały wykorzystane w celu popełnienia przestępstwa lub że gromadzone są na nich środki pochodzące z przestępstwa,
e.innych postępowaniach lub czynnościach prowadzonych na podstawie ustaw przez podmioty, o których mowa w art. 19 i 20, istotnych z punktu widzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych lub postępowania karnego, w tym postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe.
Informacje, o których mowa wyżej obejmują dane personalne:
f.nazwisko,
g.imiona,
h.imiona i nazwiska poprzednie,
i.imiona rodziców i nazwisko rodowe matki,
j.datę i miejsce urodzenia,
k.płeć,
l.pseudonim,
m.adres miejsca zameldowania,
n.adres miejsca pobytu,
o.cechy dokumentów tożsamości: rodzaj dokumentu, datę wystawienia dokumentu, organ wystawiający dokument, numer, serię dokumentu,
p.numer ewidencyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) lub obywatelstwo, w przypadku cudzoziemca nieposiadającego numeru PESEL,
q.numer identyfikacji podatkowej NIP,
r.numer identyfikacyjny REGON,
Inne dane przekazane przez podmioty zobowiązane ustawą do przekazywania danych do KCIK, pozwalające na określenie tożsamości osoby, a w szczególności rysopis i przynależność do grupy przestępczej.
Podstawą prawną działania Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych jest Decyzja nr 300 Komendanta Głównego Policji z dnia 27 kwietnia 2007 roku w sprawie przekazywania informacji kryminalnych i zasad korzystania przez policjantów i pracowników Policji z zasobów informacyjnych Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych.